کاشان

خبرنامه رایگان

به کاشان علاقه‌مندید؟

با اشتراک در خبرنامه آخرین اطلاعات درباره فروش های ویژه، تخفیفات و مقالات را برای کاشان به صورت هفتگی دریافت کنید.

شهر زیرزمینی نوش آباد

کاشان ،شهر نوش آباد
مشخصات جاذبه گردشگری

نوش آباد ،شهر زیر زمینی دستکنی است که راهرو ها و اتاق های متعددی دارد.این شهر که از منحصر بفرد ترین شهر های زیرزمینی در جهان به شمار می رود وپیشینه اش به دوران پیش از اسلام می رسد در 8 کیلومتری شمال کاشان واقع است.
نوش آباد به طور اتفاقی هنگام ساخت ساز یکی از خانه های شهر نوش آباد کشف شد. و در آن دوران از آن به عنوان حفاظت از ساکنان شهر در برابر جنگ ها و غارت ها استفاده می شده است.
نوش آباد در 3 طبقه زیرزمین با عمقی بین 4 تا 18 متر ساخته شده.و در ابعاد هزاران متر مربع در زیر بافت کنونی شهر نوش آباد گسترده است.راههای ورودی به این پناهگاه در محل های پر رفت و آمد شهر مانند بازار, قنات, مساجد و بعضا خانه ها قرار داشته تا در صورت بروز خطری مردم بتوانند به سرعت از گزند نیروی مهاجم در امان بمانند. ورودیهای در نظرگرفته شده به صورت هنرمندانه ای پس از عبور از آن پوشیده می شدند به گونه ای که هیچ اثری از آنها به چشم نخورد. ورودیهای در نظرگرفته شده به صورت هنرمندانه ای پس از عبور از آن پوشیده می شدند به گونه ای که هیچ اثری از آنها به چشم نخورد.فضای داخلی علاوه بر اتاقهای تو در تویی که به وسیله ی راهروهای خاص به یکدیگر متصل می شوند، شامل دست شویی ها، محل هایی برای قراردادن چراغ به منظور تامین روشنایی و همچنین ساختارهایی برای به دام انداختن دشمن در صورت ورود به این پناهگاه است.